Nigdy nie kupuję rzeczy w ciemno i na ostatnią chwilę. Im bardziej wartościowy sprzęt chcę kupić tym więcej czasu potrafię spędzić na czytaniu recenzji, oglądaniu testów i porównywaniu cen. To długi proces, którego zwieńczeniem jest oczywiście dzika satysfakcja. Upragniony gadżet w rękach, z odpowiednią gwarancją i za korzystną cenę, to idealne połączenie. Tak samo serio traktuję kupowanie prezentów dla innych, dlatego od lat korzystam z Listy Życzeń.

Kiedyś maile miały bardzo nieczytelne fonty

Kiedyś maile miały bardzo nieczytelne fonty

List(a) do Mikołaja

Lista Życzeń lub Lista Pragnień (z angielskiego „wish list”) to dokładnie to co większość z nas pisała w liście do mikołaja.

Szanowny Święty Mikołaju

Jestem grzecznym nerdem. Czasami po nocach siedzę i gram do rana zapominając o świecie, ale mimo wszystko liczę, że przyniesiesz mi w tym roku:

  • PlayStation 4 z PlayStation VR i Falloutem 4 w wersji kolekcjonerskiej
  • bilet na Bora Bora (w 1. klasie)
  • Roczny zapas orzeszków macadamia (żeby starczyło do następnych świąt)

Twój Nerd w Podróży

PS. Wolałbym, byś w tym roku dostarczył mi fabrycznie zapakowaną konsolę. Poprzednim razem spędziłem całe święta wydłubując twoje białe kłaki spomiędzy przycisków na padzie.

Tak wyglądałaby moja wiadomość gdybym dalej wysyłał maile do mikołaja. Już tego nie robię, bo niedawno dowiedziałem się, że prezenty daje kto inny.

Pieska i sowę poproszę

Pieska i sowę poproszę

List(a) do rodziny / przyjaciół

Każdy z nas chce bardzo konkretne prezenty (więcej na ten temat mówi teoria długiego ogona). Jeśli mamy zajawkę na zimowe sporty to mamy już wypatrzony model rękawiczek. Nie jakiś tam rękawiczek, tylko ten konkretny kolor, krój, rozmiar i rodzaj. Z kieszonką na skipass, dodatkową membraną by nie marzły dłonie i powłoką na palcach pozwającą obsługiwać smartfona. Dostając taki prezent, będziemy czuć dziką satysfakcję.

Twój darczyńca również. Na tym to właśnie polega. Precyzując nasze potrzeby pomagamy naszemu mikołajowi. Oczywiście w drugą stronę, działa to tak samo.

Retro mikołaj z fajką

Retro mikołaj z fajką

Po co robić Listę Życzeń?

Obdarowywanie prezentami jest stare jak nasze kultury. Jest to symboliczny wyraz wdzięczności. Okazujemy nasze uczucia poprzez przedmiot, któremu nadaliśmy wartość. Myślę, że jest jeszcze przyjemniej dla obu stron, gdy ten przedmiot ma też swoją użyteczność.

Ta użyteczność jest określana przez autora. Skoro chciałbym mieć wypasiony zestaw konsoli PS4 to oznacza, że jestem graczem, który wie jaki zrobić z niego użytek. W drugą stronę moja partnerka wie po co jej super rękawiczki, więc umieszcza je na swojej liście życzeń.

PS4

Ile mają kosztować rzeczy na Liście Życzeń?

Zastanów się kto będzie odbiorcą i dopasuj swoje życzenia. Nie ma z góry określonych ram, ale inny przedział cenowy będzie pośród przyjaciół Richarda Bransona (chcę czerwone LaFerrari), a inny w rodzinie Kenny’ego z South Parka (chcę nowy sznurek do kaptura).

W razie wątpliwości warto to dogadać i zapisać na Liście Życzeń – np. prezenty do 50 zł. Warto trzymać się ustalonych wspólnie zasad, by uniknąć niezręcznych sytuacji. Obdarowanie kogoś gadżetem, którego wartość jest wielokrotnie większa to umniejszanie wartości prezentów drugiej strony. To nie zawody, więc nie trzeba nikomu nic udowadniać.

Zastanów się czy LaFerrari to dobry pomysł na prezent

Zastanów się czy LaFerrari to dobry pomysł na prezent

Czy muszę kupować rzeczy z Listy Życzeń?

Nie. To jest lista życzeń, nie żądań. Ona ma funkcjonować jako sugestia dla mikołaja. Jeśli mikołaj ma jeszcze lepszy pomysł – do dzieła! Dawanie prezentów ma być przyjemnością dla obu stron, a lista ma tylko w tym pomóc.

Trzeba pamiętać, że istnieją też pomysłowe prezenty robione ręcznie. Nie zostawiajmy tej domeny wyłącznie dzieciom. Niezależnie od wieku możemy zrobić coś z niczego, zlecić zadanie artyście albo kupić coś zwariowanego.

Jednym z najlepszych prezentów jakie dostałem kilka lat temu od moich przyjaciół był stary, niedziałający pad z naderwanym kabelkiem, który prawdopodobnie czasy swojej świetności miał za czasów Pegasusa. Był on zapakowany w iście fantazyjny, ręcznie stylizowany kartonik prezentowy z kolorową kokardą i brokatem. Choć pad nie miał żadnej wartości użytkowej, to był najzabawniejszym gadżetem dla gracza. Mam go do dziś.

Wspaniały pad z przeszłości (zdjęcie również, dlatego jakość nie powala)

Wspaniały pad z przeszłości (zdjęcie również, dlatego jakość nie powala)

Jak zrobić Listę Życzeń?

Najlepiej zrób ją w wersji online – tak by wszyscy zainteresowani, niezależnie od umiejęntości technicznych, dali radę ją zobaczyć / edytować. Osobiście polecam Google Docs ponieważ:

  1. Jest darmowy.
  2. Działa w przeglądarce i na mobilnych.
  3. Można edytować, nie posiadając konta Google.
  4. Oferuje jeszcze więcej opcji i integracji, gdy ma się swojego Googla.

Lista powinna być prosta i czytelna, dlatego w mojej wersji zawiera tylko 2-3 kolumny:

  • Osoba – wpisujemy imiona / pseudonimy / avatary
  • Przedmiot – dokładny opis – im więcej detali tym lepiej
  • Gdzie Kupić (opcjonalnie) – jeśli wiemy w jakim sklepie będzie najtaniej / najpewniej / najlepiej, warto wkleić linka

Lista Życzeń

Poniżej jest ogólnodostępy szablon, którą zrobiłem do wykorzystania w Google Docs. Jeśli chcesz z niego skorzystać, będziesz potrzebował konta Google. Tylko ty jako twórca potrzebujesz mieć konto. Inni mogą edytować po wejściu na linka, który im udostępnisz. Śmiało wykorzystaj go na swój użytek.

Lista Życzeń – wersja online – Szablon Google Docs

Jeśli wygodniej jest Ci korzystać z wersji papierowej lub nie chcesz zakładać konta Google, tu jest plik do pobrania

Lista Życzeń – wersja .xlsx

Lista Życzeń – wersja .ods

Gdzie szukać prezentów z Listy Życzeń?

W internetach, hehe. Google nie znajdzie nam wszystkiego, ale może pomóc znaleźć odpowiednie dojścia. Żeby przyspieszyć sprawy poniżej przedstawiam listę moich wyszukiwarek, z których korzystam do porównywania cen i wyszukiwania najlepszych okazji. Myślę, że przyda się też innym mikołajom.

notanio.pl

NoTanio.pl

Prosta w obsłudze metawyszukiwarka, do wyszukiwania czegokolwiek. Idealnie sprawdza się przy wyszukiwaniu sprzętu elektronicznego oraz gier w wersjach pudełkowych. Meta oznacza, że wyszukuje ona w innych wyszukiwarkach / sklepach (m.in. allegro, amazon.co.uk, ebay, ceneo, skąpiec itp.) i daje zbiór wyników, by szybko porównać ceny w wielu zakątkach polskiego i europejskiego internetu.

ceneria.pl

Ceneria.pl

Wyspecjalizowana wyszukiwarka sprzętu turystycznego. Od militarnego survivalu, przez sprzęt górski, po lekkie namioty na festiwale muzyczne. Choć niektóre sklepy turystyczne nie są do niej podpięte to i tak warto rozeznać średnie ceny na rynku poprzez cenerię.

UpolujEbooka.pl

UpolujEbooka.pl

Świetnie działający portal do wyszukiwania najlepszych cen ebooków po polsku. Warto zrobić własny profil i ustawić alarmy cenowe na pożądane tytuły.

Luzme.com

Luzme.com

To samo co UpolujEbooka.pl ale wyszukuje ebooki w wersji angielskiej.

Isthereanydeal.com

Isthereanydeal.com

Choć design nie jest powalający to funkcjonalność jest wielka. Wyszukuje gry w wersji digital we wszystkich popularnych sklepach (w tym w naszym polskim gog.com).

Ceneolokalnie.pl

Ceneolokalnie.pl

Idealnie nadaje się na zakupy w ostatniej chwili, gdy zależy nam na osobistym odebraniu zakupów ze sklepu. Porównanie cen odbywa się tu w promieniu podanego adresu. Dzięki temu można tego samego dnia znaleźć kolekcję Bondów na blu-ray, dać je do zapakowania i ułożyć pod choinkę.

Inne sposoby

O allegro nie trzeba wspominać, bo każdy je zna, ale warto szukać w innych miejscach. W googlu wystarczy wpisać „przedmiot z listy życzeń sklep” i często można znaleźć lepszą ofertę niż na portalu aukcyjnym. Jeśli mamy więcej czasu na znalezienie rzadko spotykanego przedmiotu, warto ustawić Alarm Google.

Bora Bora czeka

Bora Bora czeka

Czy muszę wpisywać przedmioty do Listy Życzeń?

Powinieneś. Pamiętaj, że lista jest pomocą dla ludzi, z którymi uczestniczysz w radosnej wymianie prezentów. Z pewnością lubisz stan dzikiej satysfakcji, łatwiej będzie go osiągnąć jeśli dokładnie opiszesz swoje życzenia. To może być jedna rzecz albo dziesięć. Ważne, by były skonkretyzowane.

"Coraz bliżej..."

„Coraz bliżej…”

Czy zamiast pisać listę mogę po prostu powiedzieć mikołajowi co chcę?

Ja tak nie robię. Uważam, że to zbyt nachalne powiedzieć partnerowi / rodzinie / przyjaciołom, że chcę PS4 i kropka. To działanie takiego rozpuszczonego bachora, który krzyczy w sklepie na całe gardło, że chce cukierka. Patrzy się zapłakanymi oczami do góry i oczekuje natychmiastowej reakcji, bo jak nie to będzie awantura. Zdecydowanie lepiej dla wszystkich jest, gdy dzieciak napisze ładny list. Określi swoje życzenia i zainicjuje dobrą atmosferę poprzez pomoc mamie w myciu naczyń. Ciąg przyczynowo skutkowy spowoduje, że dostanie stos cukierków i orzeszki i PS4 i Fallouta 4 (przy założeniu, że dzieciak ma już 18 lat).

Papierowa czy online’owa lista życzeń działa jak każdy spisany tekst. Pozwala skonkretyzować pragnienia, utwierdzić nas samych w przekonaniu, że tego właśnie chcę. Wypowiedziane pragnienia są często chwilowymi zachciankami. To co jest zapisane, tworzy komfortowy dystans. Pozwala na spokojnie poszukać odpowiedniej okazji, zaplanować zakupy i nie dać się ogłupić podczas świątecznej gorączki zakupów.

Popatrz co twoje książki mówią o Tobie

Popatrz co twoje książki mówią o Tobie

… ale ja nie wiem czego chcę

Zacznij od tego czego nie chcesz. To jest ta sama rada, którą daję osobom chcącym podróżować, ale nie wiedzą gdzie. Na pewno są miejsca, których z różnych względów nie chcesz odwiedzić – za zimno / za deszczowo / za słonecznie / bo nie ma tam bananów. Teraz spójrz na swój pokój i zobacz czym się otaczasz. Jakie książki masz na półce, w jakie gry najczęściej grasz i na co lubisz chodzić do kina. To są tropy, które pozwolą Ci wyszukać odpowiednich dla siebie prezentów. Internety bardzo chętnie pomogą Ci w znalezieniu konkretnych tytułów – przepisz je na Listę Życzeń i gotowe!

Macadamia! Omnomnomnom!

Macadamia! Omnomnomnom!

Podziękuj

Zawsze. Nigdy nie hamuj swojej ekscytacji gdy dostaniesz prezent. Pozwól sobie na dziką satysfakcję i pokaż innym, że się cieszysz. Choć mikołaj nie przyzna tego wprost, to bardzo chce zobaczyć reakcję każdego komu przynosi prezent. To taka niepisana umowa, gdy wartość podarunku jest zwielokrotniana przez radość odbiorcy. Wystarczy szeroki uśmiech.

Uśmiech się

Uśmiech się

Przekaż innym, by wiedzieli jak ważna jest Lista Życzeń

Lista to wspólna zabawa. Traktuj ją jako zbiór wskazówek. Dzięki niej będziesz miał pewność jaki rozmiar rękawiczek kupić dla swojego partnera. Przy okazji porwie was dzika satysfakcja.

Pomóż innym mikołajom i przekaż tego posta dalej. Jeśli masz też jakieś pomysły jak polepszyć Listę – napisz je w komentarzu.


 

credits:
Wishlist By Genealogyphotos on Flickr (Flickr) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Bora Bora By Didierlefort (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Santa Claus By Thomas Nast [Public domain], via Wikimedia Commons
Santa Claus By Jonathan G Meath (Jonathan G Meath) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Macadamia By Forest & Kim Starr [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Book pile © Jorge Royan / http://www.royan.com.ar, via Wikimedia Commons
LaFerrari By Axion23 (Ferrari LaFerrari at the Beverly Wilshire) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Smile By Eric McGregor [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Author: Piotrek Bodera

Pomagam profesjonalistom pracującym w turystyce oraz podróżnikom we wszystkich technicznych sprawach: media społecznościowe, aplikacje, urządzenia mobilne, strony internetowe, pozycjonowanie #Tech4Tour. Jak mogę Ci pomóc?
Dowiedz się więcej