Polowanie na liście

Moje pierwsze trzy podróże do Japonii były realizowane podczas jesieni. Temperatury były jeszcze wysokie, słońca nie brakowało, a liście na drzewach zmieniały już swoją barwę. Wówczas nie wiedziałem, że Japończycy mają odpowiednik hanami na ten okres. Momijigari 紅葉狩 to tradycja polowania na czerwone liście, czyli chodzenia do miejsc, gdzie podziwiać można piękne kolory jesieni. Całe rodziny wybierają się na spacery do parków, w góry i doliny, by napawać się naturalnym pejzażem przekwitania. I tu niespodzianka, nie trzeba lecieć do Japonii, by uczestniczyć w momijigari.

Rodzinny jesienny spacer

Bliżej niż myślisz

Wszystkie zdjęcia w tym wpisie zrobiłem iPhonem podczas moich jesiennych przechadzek po Polsce. Konkretnie w Ojcowskim Parku Narodowym, Puszczy Niepołomickiej, Rabce Zdrój, Iwanowiczu i w Lesie Wolskim. Do wszystkich tych miejsc można dojechać komunikacją z Krakowa. Strony internetowe tych obiektów oraz tablice informacyjne ustawione wzdłuż ścieżek zawierają komplet praktycznych informacji, dla każdego gościa.

jesień natura

W schronisku na Maciejowej

Podróżuję bez końca

Takie krótkie jednodniowe wycieczki to mój sposób na nieustanne podróżowanie. To również mój ulubiony sposób na oddech. Taki głęboki, spokojny, pełny czystego powietrza oddech, który pozwala na wyciszenie się. Kontakt z matką naturą to coś, czego brakuje mi, gdy za długo siedzę w miejskiej dżungli. Dlatego przynajmniej raz na tydzień jadę do lasu.

jesień natura

Grzybek z liściem na głowie

Jak w Japonii

Jako że znaczna część Japonii leży na podobnej szerokości geograficznej co Polska, drzewostan jest dość podobny. Nie chodzi tu o naukowe porównywanie jakie gatunki są tu i tu, a raczej o przyjemną atmosferę szumiących kolorowych liści.

jesień natura

Idź w las

Każdemu polecam takie jesienne polowanie na czerwone liście tym bardziej, że ponad 1/4 Polski to lasy. Zatem miejsc do momijigari nie brakuje.

Author: Piotrek Bodera

Pomagam profesjonalistom pracującym w turystyce oraz podróżnikom we wszystkich technicznych sprawach: media społecznościowe, aplikacje, urządzenia mobilne, strony internetowe, pozycjonowanie #Tech4Tour. Jak mogę Ci pomóc?
Dowiedz się więcej